NFL-lockout udskydes foreløbig i et døgn

Egentlig er overenskomsten mellem NFL-spillerne og klubejerne udløbet på nuværende tidspunkt, men den varslede lockout er endnu ikke trådt i kraft.

Det skyldes, at de to parter få timer før deadline besluttede sig for at bruge yderligere 24 timer på forhandlingerne og prøve at finde en løsning.

- Til alle de fans, der elsker vores sport: Vi værdsætter jeres tålmodighed, mens vi arbejder os igennem dette. Vi bliver ved med at arbejde. Vi vil spille football, siger DeMaurice Smith, der er direktør for spillerforeningen NFLPA.

Når man ikke til enighed om en ny aftale, er der stor risiko for, at det går ud over den kommende sæson.

Det har fået selv præsident Barack Obama til at opfordre parterne til at finde sammen.

Det er primært spørgsmålet om, hvor stor en del af ligaens indtægter spillerne skal have, der deler vandene.

Men også spillernes pensionsordninger, sæsonens længde og et loft over rookie-lønnen er i spil.

NFL, som er den største professionelle liga i amerikansk sport med en omsætning på mere end 9 milliarder dollar (cirka 48,5 milliarder kroner), har været forskånet for arbejdskonflikter siden 1987, hvor spillerne strejkede i en måned.

/ritzau/

Parterne i arbejdskonflikten i den amerikanske NFL-liga har givet hinanden en ekstra dag til at blive enige.

Offentliggjort Sidst opdateret