NFL lukker undersøgelse af overgrebssag efter manglende beviser
Deshaun Watson har spillet for Cleveland Browns siden 2022. (Arkivfoto). Foto: Nick Wass/Ritzau Scanpix
Der er ikke fundet tilstrækkelige beviser for, at Deshaun Watson har brudt NFL-regler efter overgrebsanklager.
Verdens største liga for amerikansk fodbold har afsluttet en undersøgelse af anklager om seksuelt overgreb mod Deshaun Watson uden at tage yderligere disciplinære skridt.
NFL har ikke kunnet finde tilstrækkelige beviser for, at Cleveland Browns-quarterbacken har brudt ligaens adfærdsregler, skriver nyhedsbureauet AP.
Ligaen har brugt flere måneder på at gennemgå sagen for at afgøre, hvorvidt Watson skulle straffes.
- Vi er glade for at få denne sag lagt bag os, så Deshaun kan koncentrere sig om at komme sig over sin skade og forberede sig på næste sæson, siger Watsons advokat, Rusty Hardin, til Washington Post.
En kvinde lagde sag an mod Watson i Texas i september og krævede en million dollar i erstatning.
Påstanden lød, at quarterbacken havde forgrebet sig seksuelt på hende i kvindens lejlighed i oktober 2020, hvor Watson spillede for Houston Texas.
Via sin advokat udsendte Watson en erklæring, der afviste kvindens påstande.
Senere indgik parterne et "fortroligt" forlig.
Watson fik i 2022 11 kampes karantæne, efter at mere end 20 kvinder anklagede amerikaneren for seksuelle overgreb og grænseoverskridende adfærd.
Alle kvinderne havde været massører for Watson.
To juryer i Texas bestemte, at der ikke skulle rejses tiltalte, men før Watson vendte tilbage til NFL, skulle quarterbacken betale en bøde på fem millioner dollar.
Samlet endte 23 af de 24 retssager, der blev anlagt mod Watson, med et forlig.
29-årige Watson har ikke været i aktion i NFL, siden amerikaneren i oktober pådrog sig en skade i akillessenen.
Han har blot spillet 19 kampe for Cleveland Browns siden sit skifte i 2022 på grund af karantæner og skader.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker