NFL: Patriots-bolde var kun pumpet for lidt før pausen
Ifølge NFL spillede New England Patriots kun en halvleg med for lidt luft i boldene mod Indianapolis.
New England Patriots' bolde var kun pumpet for lidt i første halvdel af sejren på 45-7 over Indianapolis Colts i AFC-finalen søndag i sidste uge.
Det fastslår NFL, der har interviewet omkring 40 personer i sagen, der har fået betegnelsen "Deflategate".
- Mens beviserne indtil videre støtter op om, at fodboldene ikke var pumpet hårdt nok i første halvleg, så var boldene pumpet korrekt i anden halvleg, og det blev bekræftet ved afslutningen af kampen, skriver NFL ifølge AFP i en pressemeddelelse.
New England Patriots er blevet beskyldt for at have pumpet boldene for lidt, så de var lettere at håndtere.
Påstanden er blankt blevet afvist af holdets quarterback, Tom Brady.
- Jeg har ikke ændret på boldene på nogen måde, sagde stjernespilleren torsdag til NFL's hjemmeside.
Hvert hold medbringer 12 fodbolde til kampene i NFL, og boldene bliver undersøgt af dommere undervejs, før de bliver returneret til holdene.
New England førte 17-7 ved pausen over Indianapolis Colts i kampen, hvor Patriots kvalificerede sig til Super Bowl.
Anden halvleg - hvor boldene altså var pumpet korrekt ifølge NFL - vandt New England med 28-0.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned