Natten til mandag dansk tid noterede den tidligere Rødovre-spiller sig for en assist i Vancouvers 5-2-sejr over Edmonton Oilers og rundede dermed for første gang i sin NHL-karriere 30 point i grundspillet.
Det var tredje kamp i træk, at Hansen kom på pointtavlen.
Danskeren modtog pucken i det ene hjørne bag Oilers-målet og spillede den skråt bagud til holdkammeraten Chris Higgins, der bragte Canucks foran med 4-1 sidst i anden periode.
- Det var en flot aflevering, roser Higgins ifølge avisen The Province og hæfter sig også ved, at Vancouver-spillerne fungerer som et sammentømret hold for tiden.
Den danske wing har lavet 14 mål og 16 oplæg i sine 59 kampe i denne sæson, men på det meget stærke hold, som sidste år tabte finalen om Stanley Cup-trofæet efter syv kampe, er Hansen faktisk overgået af syv kolleger.
Men pointsummen er trods alt en markant forbedring i forhold til sidste år, da han nåede i alt 29 point i de 82 grundspilskampe - hvorefter han i øvrigt supplerede med ni yderligere point i play off-spillet.
Play off bliver det med næsten matematisk sikkerhed også til i denne sæson for Canucks, som har vundet 10 ud af de seneste 13 kampe og været i overtid i de sidste tre.
Sammen med Detroit Red Wings er Hansen og co. langt foran de øvrige hold i den vestlige turneringshalvdel.
Netop Red Wings fortsætter med at udbygge deres imponerende rekord hjemme i Joe Louis Arena i bilbyen.
Med en 3-2-gevinst over San Jose Sharks er holdet nu oppe på 23 hjemmesejre i træk.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde