NHL nægter spillere at tage til vinter-OL
Lars Eller er en af de danske NHL-spillere, der nu må se vinter-OL hjemme fra sin sofa. (Arkivfoto) Foto: Kim Klement/Ritzau Scanpix
Kim Klement/Ritzau Scanpix
Spillerne i den nordamerikanske ishockeyliga NHL kommer ikke til at deltage i vinter-OL i Beijing i februar.
Det bliver uden profiler som Lars Eller og Frederik Andersen, når det danske ishockeylandshold i februar drager til Beijing for at deltage i vinter-OL.
Onsdag har den nordamerikanske liga NHL, hvor Eller og Andersen spiller til daglig, meddelt, at ligaens spillere alligevel ikke får lov til at deltage i vinterlegene.
Det sker, fordi ligaen har måttet rykke rundt på flere kampe på grund af et stigende antal coronasmittede spillere. Derfor dropper NHL den pause i sæsonen, der ellers var blevet lagt ind, så spillerne kunne tage til Beijing.
- NHL respekterer og beundrer spillernes lyst til at repræsentere deres hjemland og deltage i en turnering, hvor de bedste af de bedste er med.
- Derfor har vi også ventet så lang tid som muligt med at tage denne beslutning, mens vi har undersøgt alle muligheder for at vores spillere kunne deltage i vinter-OL 2022, siger NHL's øverste chef, Gary Bettman.
- På grund af den store forstyrrelse af NHL-sæsonen, som de seneste coronarelaterede hændelser har forårsaget - 50 kampe er allerede udsat frem mod 23. december - er det ikke længere muligt at deltage i OL.
Vinter-OL afholdes fra 4. til 20. februar.
De danske ishockeyherrer, som skal til vinter-OL for første gang nogensinde, kvalificerede sig til legene ved en kvalifikationsturnering i Norge i august. Her slog danskerne Norge i den afgørende duel.
Nikolaj Ehlers og Oliver Bjorkstrand, som ligeledes spiller i NHL, var også udset til at skulle med til Beijing, men kan altså heller ikke deltage nu.
Foruden herrerne er de danske ishockeykvinder kvalificeret til vinterlegene for første gang.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker