NHL nærmer sig aflysning af hele sæsonen
Hele sæsonen i den nordamerikanske ishockeyliga NHL kan snart ende med at blive aflyst, da det endnu ikke er lykkedes for klubber og spillere at finde en løsning på den igangværende konflikt.
Torsdag måtte NHL aflyse kampene frem til den 14. januar, og dermed svinder sæsonen hastigt ind, før den er begyndt.
Aflysningen frem til midten af januar betyder nemlig, at foreløbig 625 kampe - svarende til 50,8 procent af sæsonen - ikke vil blive gennemført, og dermed nærmer konflikten i NHL sig et kritisk punkt.
NHL har tidligere proklameret, at holdene i en enkelt sæson som minimum skal spille 48 kampe mod de normale 82. Hvis NHL holder fast i det, så er klubberne og spillerne nødt til at blive enige inden for de næste to uger.
Parterne slås om fordelingen af ligaens årlige indtægter på 3,3 milliarder dollar. Klubbernes lockout af spillerne begyndte i midten af september, da den tidligere overenskomst udløb.
NHL vurderer selv, at lockouten sammenlagt koster ligaen et beløb svarende til mere end 100 millioner kroner om dagen.
Som følge af lockouten er mange NHL-spillere søgt mod Europa for at holde kampformen ved lige.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde