Nicki Pedersen skal have nye støvler

Hver gang har hovedet fået et gok, men takket være hjelmen er der ikke sket noget alvorligt.

Den ene storetå gør derimod rigtigt ondt efter de tre styrt, hvor det seneste skete søndag aften i en ligamatch for polske Gdansk.

- Det store led i storetåen er hævet, og jeg kan ikke rigtigt hoppe på den eller sparke i jorden oppe ved stregen for at få bid i starten.

- Jeg fik en blokade i den i torsdags, så den kunne få noget ro, men det hjælper jo ikke, når man så styrter om søndagen igen, siger speedwaykøreren.

Han skal først køre igen i næste weekend i Polen, og ved den lejlighed har han tænkt sig at prøve en ny type støvle, der skal give mere støtte og beskyttelse.

- Der findes en inderstøvle, man har på inde under den anden støvle, og den vil jeg prøve af. Den er lidt stivere i det end den gammeldags model, jeg kører rundt i, siger Pedersen.

Han erkender dog, at det bliver svært at vænne sig til den nye støvle, der er både tykkere og højere. Men det kan være besværet værd, hvis det betyder, at storetåen får mulighed for at komme sig helt.

Og så glæder han sig i øvrigt over, at det kun er fysikken og ikke mekanikken, det er galt med.

- Jeg trøster mig med, at grejet kører, som det skal. Jeg lavede 12 point af 15 mulige søndag, og de eneste fejl var dem, jeg selv begik.

- Det har jeg det fint med, for det er til at arbejde med. Det var værre, hvis det var den anden vej rundt, siger han.

/ritzau/

Nicki Pedersens speedwaysæson er kun tre uger gammel, men den tidligere verdensmester har allerede prøvet at ryge af cyklen tre gange.

Offentliggjort Sidst opdateret