Nicki Sørensen var dopet under OL i 2004
Der blev talt om det præstationsfremmende Synachten i den danske OL-lejr i 2004. Nicki Sørensen tog det.
I Anti Doping Danmarks (ADD) netop offentliggjorte rapport indrømmer cykelrytteren Nicki Sørensen, at han var dopet under OL i Athen 2004.
Flere andre deltagere på det danske OL-hold afviser at have taget doping under legene.
Michael Rasmussens bog "Gul feber", der udkom i 2013, beskriver en situation, hvor nogle af de danske ryttere havde spurgt hinanden om "de havde noget at køre på".
"Nicki Sørensen har over for undersøgelsesgruppen oplyst, at han ikke husker den konkrete episode under OL i detaljer, men han erkender at have taget Synachten forud for landevejsløbet."
"Nicki Sørensen har i øvrigt erkendt over for undersøgelsesgruppen, at han har benyttet sig af doping, herunder epo, kortison (og kortison-lignende præparater) samt en enkelt gang væksthormon i perioden fra 1999-2003, hvorefter han stoppede og kun anvendte Synachten en enkelt gang ved OL i 2004," oplyses der i Anti Doping Danmarks rapport.
Michael Rasmussen har udtalt, at det var Frank Høj, der smuglede Synachten ind i OL-byen, men det afviser Frank Høj over for undersøgelsesgruppen bag rapporten.
Bo Hamburger har over for undersøgelsesgruppen bekræftet, at der blandt flere af rytterne var snak om, hvorvidt Synachten kunne spores i en dopingkontrol.
"Hamburger kan ikke huske, at Synachten var på bordet i OL-byen, og han ved ikke med sikkerhed, at nogen af rytterne tog det, men går ud fra, at Frank Høj og Michael Rasmussen gjorde," lyder det i rapporten.
Lars Michaelsen afviser også at have taget Synachten under OL, og han siger, at han ikke har kendskab til andre, der gjorde det.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned