I Sunderland var bekymringerne store, efter Nicklas Bendtner lørdag fik en Swansea-støvle i hovedet og måtte lade sig udskifte efter bare 12 minutter af Premier League-kampen.
Og der var grund til bekymring, kan Nicklas Bendtners far, Thomas Bendtner, nu bekræfte.
- Jeg ved kun, at han har brækket næsen, men ellers har jeg ingen kommentar, siger Thomas Bendtner til sporten.dk
Nicklas Bendtner tog sig til det ene øje, da han forlod banen, og Sunderland-manager Martin O'Neill var efterfølgende meget bekymret for sin danske angriber.
- Nicklas kunne ikke se ud af sit ene øje. Det er meget hævet, sagde O'Neill til klubbens hjemmeside.
Bendtner skulle efter planen skannes søndag, men officielt har klubben endnu ikke meldt noget ud.
O'Neill var bekymret for et brækket kindben. Om danskeren er sluppet med en brækket næse, er fortsat uklart.
Sunderland vandt kampen 2-0, og den nordirske manager kunne trods alvoren i Bendtners uheld ikke lade være med at komme med en joke.
- Han er ikke noget kønt syn i øjeblikket, men det ved jeg faktisk ikke, om han nogensinde er, sagde Martin O'Neill.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker