Nicolai Jørgensen er tvivlsom til kommende landskamp
Den formstærke danske angriber Nicolai Jørgensen har lyskeproblemer og må måske melde afbud til landsholdet.
Den danske landsholdsangriber Nicolai Jørgensen er tvivlsom til Danmarks kommende VM-kvalifikationskamp mod Rumænien 26. marts.
Det siger han selv, efter at han blev udskiftet med lyskeproblemer, da Feyenoord søndag vandt 2-1 over Herenveen i Æresdivisionen.
- Det er usikkert, om jeg tilslutter mig det danske landshold, siger Nicolai Jørgensen til den hollandske avis Algemeen Dagblad og tilføjer:
- Min lyske var øm, og jeg kunne ikke fortsætte.
Jørgensen har været helt forrygende i denne sæson og er topscorer i den bedste hollandske fodboldrække med 19 scoringer. Derudover har han også stået for ti oplæg indtil videre.
Tidligere søndag meldte en anden brandvarm dansk angriber, Kasper Dolberg, sig også tvivlsom til landsholdskampen mod Rumænien.
Dolberg døjer ligeledes med lyskeproblemer.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned