Nicolai Jørgensen udgår med skade mod Real Madrid
FC København-profilen Nicolai Jørgensen tog sig til låret og måtte udgå med en skade efter kun otte minutter af Champions League-kampen hjemme mod Real Madrid.
Opgøret er med til at bestemme FCK's skæbne i Europa. Offensivspilleren har på det seneste været ude med en forstrækning, men blev meldt klar til storkampen. Det holdt dog kun i otte minutter.
Claudemir trillede bolden ud af spil, og så måtte FCK-træner Ståle Solbakken lave et par tidlige rokeringer.
Ind i stedet for Nicolai Jørgensen kom Christian Bolaños, som rykkede ind på højrekanten. Det betød, at Youssef Toutouh blev skubbet op som den hængende angriber, hvor Nicolai Jørgensen havde spillet.
Nicolai Jørgensen var en af tre FCK-spillere, der var tvivlsom til kampen. De andre to var Rurik Gislason, som har døjet med læggen, og Daniel Braaten, der har været udfordret af en fiberskade.
Rurik Gislason er med fra kampens start og ser ikke ud til at have problemer. Daniel Braaten var så skadet, at nordmanden slet ikke kom med i truppen.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde