Nøddesbo: Uvished om VM-trup skaber ikke uro
Nøddesbo: Uvished om VM-trup skaber ikke uro Foto: POLFOTO/Lars Poulsen
POLFOTO/Lars Poulsen
Der mangler endnu at blive sat navne på de endelige 16 spillere, som fredag skal spille Danmarks åbningskamp.
Jesper Nøddesbo har selv prøvet at ryge både ud og ind af en trup ved en VM-slutrunde. Det skete for to år siden, hvor en skade gjorde, at han måtte ud på sidelinjen i en enkelt kamp ved VM i Spanien.
Inden VM i Qatar, hvor Danmark skal spille sin første kamp mod Argentina fredag aften, skal en enkelt spiller sorteres fra, så truppen tæller 16 og ikke de nuværende 17 mand.
At landstræner Gudmundur Gudmundsson først tager en beslutning fredag morgen, skaber dog ikke ballade i truppen, fortæller Nøddesbo.
- Umiddelbart tror jeg ikke, at det gør så meget ved vores trup. Jeg vurderer ikke, at der er den store uro. Og er det et element, der skaber uro, så er jeg også sikker på, at Gudmundur er til at tale med på den front.
- Vi er her alle sammen for det samme - for at vinde kampe. Og skaber det uro, så er jeg sikker på, at vi nemt kan få ham overbevist om, at det er noget, han skal tage i opløbet. At folk skal informeres lidt før.
- Men lige nu har jeg fornemmelsen af, at det fungerer fint. Men vi er heller ikke kommet i gang endnu, forklarer Nøddesbo.
Som en spiller, der har prøvet det før, så har Barcelona-profilen et godt råd til den kommende VM-reserve.
- Det handler bare om at forholde sig til det. Og sige: Nu er jeg standby, nu er det mig, som står i kulissen og må forberede mig på at skulle ind igen. Og yde mit til at holdet fungerer.
- Mere er der ikke i det. Det gælder om at holde humøret højt og tro på, at man kan komme med igen, siger stregspilleren.
Seneste artikler
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Røg i hal ved børnehus
Kontrol af byggeplads afslørede efterlyst ukrainer
Mikkel oplever sin tredje skolelukning
René Hedegaard fortsætter som direktør i Krokodille Zoo
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Kvinde anholdt: Truede med at skyde bekendt
Bostedet Langholt lukker