Nødråb: - Det er gået ned og ned og ned

Randi Christensen, næstformand i TSØ Support, fortæller, at håndboldklubben TSØ's support-klub har store problemer med at skaffe frivillige. På billedet står hun i den røde trøje. Privatfoto

Supportklubben for håndboldholdet TSØ i Maribo har oplevet, at færre og færre stiller op og hjælper til. Derfor kommer den med et nødråb.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Vi har eksisteret i mange år, og det har været en fornøjelse at fylde to sektioner med røde trøjer, men det er gået ned og ned og ned.

Sådan siger Randi Christensen, der er næstformand i TSØ Support. Håndboldklubben i Maribo har særligt efter coronaen oplevet, at der er færre og færre, der støtter op og hjælper foreningen.

Selvom mange er klar til at betale kontingentet, så halter det med at få dem til at møde op og hjælpe med det praktiske.

- Det koster hele tiden på de samme kræfter, og det er belastende. Vi holder ud, men vi bliver også ældre, siger næstformanden.

De kronede dage

I de kronede dage før coronaen kunne supportklubben fylde en bus med fans, når de tog til udebanekampe. Dengang kunne der være mellem 80 og 100, som heppede med. Nu er det tal mere end halveret, og Randi Christensen synes, at supportklubben har gjort næsten alt for at lokke nye til.

Grillarrangementer i klubhuset, gratis busture og meget andet har ikke hjulpet på at få flere supportere til kampene eller til at få flere til at tage en del af læsset.

Om tre år er det ikke sikkert, at medlemmerne "trækker vejret," som næstformanden siger, og derfor er der behov for, at nye hjælper til.

Virkelig svært

Men selvom klubben nu har eksisteret i over 10 år, ser fremtiden ikke lys ud. Særligt de unge er svære at lokke til.

- Når TSØ spiller kanongodt, hvilket normalt er i slutningen af sæsonen, så er det ikke et problem at samle nok, men der skal virkelig være noget på spil, før folk stiller op. Når de taber og vinder lidt, gider folk ikke at komme. Der skal power på, for at det sker. Og det er særligt, når det går ned ad bakke for TSØ, at vi skal være der.

Næstformanden erkender, at supportklubben kunne være bedre til at bruge de sociale medier, men den mangler folk til at hjælpe dem med det.

Selvom der kommer nok i hallen, når TSØ spiller hjemme, så er det "dælme svært at få folk til at møde op," som næstformanden siger.