Nordkorea raser over at blive kaldt uartig
En mediekrig er startet mellem Nordkorea og Australien.
Nordkoreas statsejede nyhedsbureau, KCNA, raser over, at den australske gratisavis mX i en oversigt over OL's medaljevindere har kaldt den kommunistiske diktaturstat for "Naughty Korea" (Uartige Korea, red.).
I samme oversigt figurerer det demokratiske Sydkorea under navnet "Nice Korea" (Pæne Korea, red.).
Nyhedsbureauet kalder avisens opførsel for "beskidt".
- Det her er nærmest ren mobning, som er meget tæt på at være i strid med den olympiske ånd, hvad angår solidaritet, venskab og fremgang, skriver KCNA.
Men den australske avis fortsætter ufortrødent. På onsdagens forside mere end hentyder avisen i et ordspil til Nordkoreas besiddelse af atomvåben, og bladrer man i avisen, kommer læserne frem til et stort Nordkorea-opslag.
- Nordkorea har mX i sigtekornet, skriver avisen i opslaget, hvor Nordkoreas leder Kim Jong-Un figurerer sammen med en masse jokes om landets atomprogram.
Men avisen understreger samtidig, at der udelukkende er tale om en spøg.
- mX er bredt kendt for sin uhøjtidelige tilgang til nyheder, og OL i London bliver også behandlet på den måde.
- Syd- og Nordkorea lå på henholdsvis fjerde- og femtepladsen på medaljeranglisten, og vi tænkte, det ville være en sjov og harmløs måde at skelne imellem de to, og også en måde at vise, hvordan den vestlige verden ser på de to lande, skriver avisen.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde