Norge har med Egil "Drillo" Olsen som landstræner været uovervindelige i kvalifikationskampe på hjemmebanen Ullevaal de seneste 20 år.
Derfor er troen på et godt norsk resultat naturligvis stor hos spillerne på det norske landshold forud for lørdagens opgør mod Danmark i EM-kvalifikationen.
OB's norske højre back, Espen Ruud, fortæller, at Danmarks modstander har en tryghed, når de spiller på hjemmebanen i Oslo med plads til 25.500 tilskuere.
- Vi plejer altid at stå godt på banen, og vores modstandere har altid svært ved at spille mod os. De har svært ved at finde områder at spille på.
- Derudover er vi selv farlige, når vi vinder bolden. Specielt når det sker højt i banen, for vi kommer hurtigt fremad, siger Espen Ruud og nævner også, at nordmændene er dygtige til at få noget ud af holdets dødbolde.
Højrekanten Erik Andre Huseklepp har nogenlunde samme forklaring - og det gør det naturligt at spørge, om Norge er bedre hjemme end ude.
- Nej, det synes jeg ikke. I kvalifikationen har vi to sejre på udebane og en på hjemmebane, og vi satser på en mere mod Danmark, siger Huseklepp.
Med til historien hører også, at Norge ikke er ubesejret de seneste 20 år, da "Drillo" blot har været landstræner fra 1990 til 1998 og igen fra 2009. Specielt under forgængeren Åge Hareide tabte holdet mange kampe på hjemmebane.
Norge topper EM-kvalifikationen med ni point, mens Danmark på tredjepladsen har seks point.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde