Norman fik sine første regnbuestriber: Den manglede i skabet
Lasse Norman Hansen (til venstre) fejrer VM-triumfen med sine tre holdkammerater fra banelandsholdet. Foto: Odd Andersen/Ritzau Scanpix
Odd Andersen/Ritzau Scanpix
Lasse Norman Hansen har i mange år været tæt på at vinde VM. Torsdag aften lykkedes det.
Banelandsholdets Lasse Norman Hansen kan nu kalde sig vinder af både OL og VM i banecykling.
Sammen med Rasmus Lund Pedersen, Julius Johansen og Frederik Rodenberg Madsen slog han torsdag aften New Zealand i 4000-meterfinalen.
Det er første gang, at Norman får VM-trikoten over hovedet, og den har en helt særlig betydning for ham.
- Jeg har forsøgt at vinde den her trøje i ti år. Det er en fed følelse. Jeg havde både troet og håbet, at jeg skulle vinde den tidligere. Men det var virkelig en trøje, der manglede hjemme i skabet. Jeg er virkelig, virkelig glad, siger han.
Lasse Norman Hansen var kun 20 år, da han vandt OL-guld i omnium. Samme år vandt han sin første VM-medalje, og siden er det blevet til et hav af VM-, EM- og World Cup-medaljer.
Men VM-triumfen manglede før torsdag aften, hvor Norman og holdkammeraterne kunne lade sig hylde med nationalhymne og regnbuestribede trøjer for øjnene af en stor flok danske fans og blitzende kameraer i Velodrom i Berlin.
- At have været på topniveau i banecykling uden at have vundet VM har været en lidt mærkelig følelse.
- At gøre det sammen med et hold af bedste venner er en helt fantastisk følelse, lyder det fra 28-årige Lasse Norman.
I rytterområdet stod landsholdsstaben, kolleger og kæreste klar til at lykønske den danske rytter.
Banekvartetten slog undervejs verdensrekorden i holdløb hele tre gange ved VM. Tredje gang blev tiden banket helt ned i 3 minutter og 44,672 sekunder.
Lasse Norman Hansens VM er kun lige begyndt. Foruden holdforfølgelsesløb skal han deltage i lørdagens omnium og søndagens parløb med Michael Mørkøv.
I 2019 tog Norman sølv i parløb sammen med Casper Folsach. I alt har Lasse Norman Hansen ni VM-medaljer.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie