Norsk fodboldliga får grønt lys til sæsonstart i maj
Åge Hareide og Rosenborg kan genoptage den organiserede træning og arbejde frem mod sæsonstarten i maj. Foto: Lorraine O'Sullivan/Ritzau Scanpix
Lorraine O'Sullivan/Ritzau Scanpix
Elitesportsudøvere i Norge er blevet undtaget for coronarestriktioner og kan genoptage træningen fra tirsdag.
De mange danske spillere i norsk fodbold kan nu begynde at træne med holdkammeraterne igen, og de har også fået fastslået, hvornår de igen kan komme til at spille om point.
Eliteidrætsudøvere er tirsdag blevet undtaget fra det mest strikse restriktionsniveau i forhold til coronapandemien, og derfor kan de genoptage den organiserede træning ude i klubberne.
Det bekræfter Norges kulturminister, Abid Raja, og Det Norske Fodboldforbund over for nyhedsbureauet NTB.
- Vi er meget taknemmelige for at være undtaget fra restriktionerne. Nu kan vi følge vores plan for at få igangsat topligaerne efter en periode med forberedelse og træningskampe, siger NFF-generalsekretær Pål Bjerketvedt.
Den udskudte ligapremiere er sat til at finde sted 8. maj. Oprindeligt skulle sæsonen i Norges bedste fodboldrække være sparket i gang 5. april.
Allerede tirsdag eftermiddag kan spillere fra landets to bedste rækker på herre- og damesiden begynde at træne med deres holdkammerater.
På herresiden er der ni danskere i den bedste række og seks spillere i den næstbedste række.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde