Norsk skistjerne står til 14 måneders karantæne
Skistjernen Therese Johaug står til en længere karantæne på grund af en dopingsag. Foto: AP/Matthias Schrader
AP/Matthias Schrader
De norske antidopingmyndigheder kræver, at skiløberen Therese Johaug får en karantæne på 14 måneder.
Det skal koste skistjernen Therese Johaug karantæne i 14 måneder, at hun har brudt dopingreglerne.
Det kræver de norske antidopingmyndigheder, som tirsdag har vurderet sagen, hvor Johaug i september blev afsløret i dopingbrug.
Den tidligere olympiske guldvinder har bedyret sin uskyld og forklaret, at det forbudte stof clostebol er havnet i kroppen fra brug af cremen Trofodermin mod solbrændte læber.
Landsholdslægen Fredrik Bendiksen har taget ansvaret og forlod sit job i oktober.
Lægen hævdede at have givet langrendsløberen den omtalte creme uden at vide, at den var forbudt.
- Jeg er meget glad for, at man tror på det, jeg har sagt.
- Men jeg forstår ikke, at det, som er sket, kan begrunde 14 måneders karantæne, siger Johaug i en pressemeddelelse via sin advokat Christian B. Hjort.
Anbefalingen om 14 måneders karantæne fra de norske antidopingmyndigheder skal nu behandles af en instans i Det Norske Idrætsforbund.
I øjeblikket afsoner 28-årige Johaug en midlertidig karantæne på to måneder.
En eventuel karantæne på 14 måneder vil derfor formentlig træde i kraft fra 18. oktober, hvor den midlertidige karantæne begyndte.
Johaugs dopingprøve blev foretaget 16. september i Oslo, efter at hun var vendt hjem fra en træningslejr med landsholdet i italienske Livigno.
Hun fik selv svaret på den afgivne urinprøve 4. oktober, men der gik altså yderligere ni dage, før offentligheden hørte om sagen, der har været dækket massivt i både norske og svenske medier.
Therese Johaug har vundet tre olympiske medaljer - en af hvert metal.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker