Norsk tophold sætter point til for første gang trods danskermål
Kasper Junker (tv.), der her ses i sin tid hos AC Horsens, scorede, men det var ikke nok til at sikre Bodø/Glimt den 11. sejr i træk i denne sæson i Eliteserien i Norge. (Arkivfoto) Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Kasper Junker scorede og Bodø/Glimt førte 2-0, men topholdet måtte alligevel nøjes med 2-2 ude mod Stabæk.
Topholdet Bodø/Glimt missede torsdag aften chancen for at blive eneindehaver af rekorden for den bedste sæsonstart i den bedste norske fodboldrække, Eliteserien.
Efter ti sejre på stribe måtte Bodø/Glimt nøjes med 2-2 ude mod Stabæk, der var bagud 0-2, blandt andet efter en scoring af Kasper Junker.
For nylig tangerede Bodø/Glimt den rekord, som Fredrikstad satte tilbage i 1951 ved at vinde de første ti kampe.
Ulrik Saltnes bragte Bodø/Glimt foran efter 12 minutter mod Stabæk, og fem minutters tid senere var det så Kasper Junkers tur.
Den tidligere AGF- og AC Horsens-angriber scorede til 2-0 på en returbold og bragte sig med sin tiende ligascoring alene i spidsen for topscorerlisten i Eliteserien.
Sidste år spillede Kasper Junker hos netop Stabæk på et lejeophold.
Stabæk fik dog hurtigt reduceret til 1-2 ved Mats Solheim, og det var også stillingen ved pausen.
Et kvarter inde i anden halvleg udlignede Kornelius Hansen til 2-2, og der blev ikke scoret yderligere i kampen.
Philip Zinckernagel spillede hele kampen for Bodø/Glimt, der skiftede Kasper Junker ud kort før tid.
Sammy Skytte blev skiftet ind for gæsterne med 20 minutter tilbage.
Trods pointtabet topper Bodø/Glimt Eliteserien med 31 point for 11 kampe.
Molde er nummer to med 28 point, mens Stabæk ligger nummer seks med 17 point.
Rosenborg vandt 3-0 hjemme over Viking og avancerer til femtepladsen med 18 point.
Carlo Holse blev med knap 20 minutter tilbage skiftet ind for Rosenborg.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker