Norsk veteran forlænger til 2020 og er ny Skjern-kaptajn
Bjarte Myrhol fortsætter i Skjern til 2020. Foto: Polfoto/Van Norde Ernst
Polfoto/Van Norde Ernst
Bjarte Myrhol binder sig til Skjern i yderligere tre sæsoner. Til sommer overtager han anførerbindet.
Bjarte Myrhol er efterhånden blevet 34 år, men der er tilsyneladende mange aktive håndboldår tilbage i den norske stregspiller.
Myrhol har netop forlænget sin kontrakt med Skjern Håndbold, så den løber helt frem til sommeren 2020, og til sommer overtager han tilmed anførerbindet i den vestjyske klub.
- Jeg håber, at jeg kan bruge mine erfaringer og færdigheder både på og udenfor banen til fortsat at holde Skjern i toppen af dansk håndbold, siger Bjarte Myrhol i en pressemeddelelse fra Skjern Håndbold.
Tjansen som anfører bliver ledig, fordi den hidtidige kaptajn, Thomas Klitgaard, indstiller karrieren til sommer.
Det er nu op til nordmanden at løfte arven.
- Bjarte Myrhol har siden sin ankomst i Skjern udvist en enorm professioneltilgang til tingene og krydret med hans indædte fightervilje og dedikation tilspillet, opfylder han samtlige kriterier for at overtage anførerbindet efter Thomas Klitgaard, siger bestyrelsesformand Carsten Thygesen.
Inden han i 2015 kom til Skjern, spillede Myrhol seks sæsoner i den tyske bundesligaklub Rhein-Neckar Löwen.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned