Langrendsløberen Dario Cologna kunne søndag lade sig hylde som vinder af Tour de Ski for anden gang i karrieren.
Men schweizeren måtte kæmpe hårdt for at holde nordmanden Petter Northug bag sig på den afsluttende etape i Val di Fiemme i Italien.
Dario Cologna, som også vandt Tour de Ski i 2009, indledte den ni kilometer lange og meget krævende etape, der bød på hårde stigninger, med et forspring på 1,18 minutter til Petter Northug.
Denne lagde imidlertid ud i et afsindigt tempo, og med tre kilometer til mål var Dario Colognas forspring barberet ned til omkring 35 sekunder.
På den afsluttende stigning viste det sig dog, at Petter Northug ikke havde kræfter til en sidste og afgørende offensiv, og Dario Cologna sikrede sig den samlede Tour de Ski-sejr med en margin på 27,3 sekunder.
Petter Northug må trøste sig med, at han var hurtigste mand på etapen.
Det er tredje år i træk, at Petter Northug må tage til takke med andenpladsen i Tour de Ski.
Hos kvinderne sejrede polakken Justyna Kowalczyk for andet år i træk i den samlede stilling. /ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde