Novak Djokovic: Jeg er ikke uovervindelig

Novak Djokovic spillede sig torsdag sikkert videre til tredje runde af grand slam-turneringen Australian Open, hvor den serbiske verdensetter er forsvarende mester.

Efter sejren over Colombias Santiago Giraldo på 6-3, 6-2, 6-1 vil sidste sæsons mest dominerende spiller dog ikke høre tale om, at han er uovervindelig, hvilket han beskrives som at være.

- Jeg tror ikke, at nogen er uovervindelig. Det handler om den tro, du har på dig selv, om selvtilliden på banen, siger han ifølge AFP.

- Det er sandt, at især her føler jeg mig måske bedst tilpas. Jeg har to titler her. I 2008 og sidste år, og at komme tilbage bringer altid gode minder frem i mig. Når jeg betræder banen, ved jeg, hvad jeg kan gøre og skal gøre, fortæller Djokovic.

Serberen jagter for tiden sin tredje grand slam-titel i træk efter sejre sidste år ved Wimbledon og US Open.

Kun fire andre spillere i den åbne æra har præsteret det før: Rod Laver, Pete Sampras, Rafael Nadal og Roger Federer. Sidstnævnte har endda gjort det to gange.

Djokovic møder i tredje runde franske Nicolas Mahut, der er nummer 81 i verden.

/ritzau/

Verdensetteren Novak Djokovic ser meget suveræn ud ved Australian Open, men det handler blot om selvtillid.

Offentliggjort Sidst opdateret