Chelsea skulle bruge seks point i de to kampe mellem jul og nytår for at holde drømmen om det engelske mesterskab i live, men allerede mandag led den drøm et knæk, da det kun blev uafgjort 1-1 hjemme mod Fulham.
Manager Andre Villas-Boas havde lige inden jul bebudet kravet om de seks point, og efter mandagens pointtab erkender han, at guldet er langt væk.
- Det bliver meget svært at vinde titlen nu, siger Andre Villas-Boas til Sky Sports.
- Det havde været en god december for os, hvis vi havde fået seks point i de to hjemmekampe, men denne uafgjorte kamp gør tingene svære, siger han.
Manageren peger på de to Manchester-holds imponerende stabilitet som grunden til, at Chelsea ikke kan komme op og for alvor kæmpe med om guldet.
- Vi reducerede noget uventet Manchester Citys forspring til syv point for et par uger siden, men når både City og United bliver ved med at høste point, så er det svært, siger Andre Villas-Boas.
Manchester City tabte dog point i dagens udekamp mod West Bromwich, som endte uafgjort 0-0.
Dermed rykker United, der vandt 5-0 over Wigan, op på siden af netop City. De to lokalrivaler har 45 point efter 18 kampe.
Chelsea møder i årets sidste kamp Aston Villa på hjemmebane nytårsdag.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde