De strutter af selvtillid i den tyske VM-lejr oven på den flotte 4-1-sejr over England i VM-ottendedelsfinalen.
Tyskerne demonstrerede igen hurtigt og flot kombinationsspil, og den klare sejr har for alvor givet tro på et stort tysk resultat i Sydafrika.
- Jeg er stolt over holdet. Vi gav igen gas fra første minut og viste, at vi som hold kan nå alt, hvis vi står sammen. Det er lige meget, hvem vores modstander bliver i kvartfinalen. Vi giver gas igen, og så kommer vi en runde videre. Vores drøm er titlen, og vi vil slå alle hold, siger holdets store åbenbaring i denne turnering, den blot 21-årige Mesut Özil fra Werder Bremen.
En anden ung spiller, den 20-årige Thomas Müller, blev matchvinder, da han scorede Tysklands tredje og fjerde mål, som reelt lukkede kampen. Han er heller ikke bange for at sigte højt:
- Vi er på vej mod vores store mål. Jeg har i hvert fald en plads fri i pokalskabet, siger Müller.
Men de gamle i gårde lader sig også rive med af den tyske indsats. Legenden Franz Beckenbauer er meget begejstret over det, som hans landsmænd viste mod England.
- Vores hold var bare bedre og var England overlegne på alle punkter. De pillede jo fuldstændigt englænderne fra hinanden, selv om man på forhånd havde regnet med, at det blev en tæt kamp, siger Beckenbauer.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde