Ny i førertrøjen: Jeg er ked af det på Lars Baks vegne
Christopher Juul-Jensen overtog fredag Post Danmark Rundts førertrøje fra Lars Bak.
Den danske cykelrytter Christopher Juul-Jensen blev fredag aften delt nummer to på 5. etape af Post Danmark Rundt, der blev kørt som en enkeltstart. Men hvad bedre var for Tinkoff-Saxo-rytteren, så overtog han løbets førertrøje fra Lars Bak (Lotto Soudal).
Christopher Juul-Jensen ærgrer sig dog over, at Lars Bak punkterede til sidst på enkeltstarten, inden han mistede førertrøjen.
- Jeg er enormt ked af det på Lars' vegne. Det er altid trist, når førertrøjen får defekt, siger Christopher Juul-Jensen, som dog formentlig havde overtaget førertrøjen alligevel.
Tinkoff-Saxo-rytteren var 14 sekunder bedre end Bak ved mellemtiden halvvejs på de 13,8 kilometer, og han var kun 12 sekunder efter i den samlede stilling inden etapen.
- Mine mellemtider var gode. Ikke i forhold til Mads Würtz (etapevinder, red.) og Søren Kragh (delt toer sammen med Juul-Jensen, red.), men i forhold til Lars, og det var mere vigtigt.
- Jeg tager hatten af for de unge, som kører fantastisk, siger Christopher Juul-Jensen, som nu har 45 sekunders forspring til Lars Bak inden lørdagens afsluttende etape fra Hillerød til Frederiksberg.
En samlet sejr i Post Danmark Rundt vil være Christopher Juul-Jensens største triumf i karrieren.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker