I 2007 oplevede den stolte fodboldnation fra England noget af en nedtur, da landets mange stjerner missede kvalifikationen til EM-slutrunden året efter.
Fredag aften sørgede englænderne for, at den historie ikke gentog sig, da Wayne Rooney og holdkammeraterne på udebane spillede 2-2 mod Montenegro i gruppe G.
England var foran 2-0, men værterne reducerede kort før pausen og udlignede i overtiden i anden halvleg.
Et kvarter før tid fik Rooney i øvrigt direkte rødt for at sparke en modstander ned bagfra, men den engelske lejr var efter slutfløjtet glade for at være klar til EM.
Der var også jubel blandt hjemmeholdets spillere, da resultatet sikrede Montenegro andenpladsen i gruppe G, hvilket sikrer dem to playoff-kampe om en plads i slutrunden i Polen og Ukraine.
Manchester United-stjernen Ashley Young og Aston Villa-angriberen Darren Bent sørgede med et mål hver for en engelsk 2-0-føring i første halvleg.
Op til kampen frygtede Englands landstræner, Fabio Capello, montenegrinernes frygtede hjemmebane, hvor stemningen ofte kan være højlydt og til tider ondskabsfuld. Men England sørgede altså for, at stadionet i Podgorica aldrig spillede den helt store rolle.
Det gjorde stadionet til gengæld efter kampen, hvor tilskuerne invaderede banen for at fejre spillerne.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker