Ny NFH-assistent på plads
Den nye assistenttræner for NFHs ligakvinder Michael Hovmand (til venstre) sammen med cheftræner Kenneth Sahlholdt. Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Michael Hovmand ny assistenttræner i NFH.
Efter en søndag, hvor NFH’s tidligere assistenttræner, Jimmy Albrechtsen, tog NFH’s kvindehold, der midtvejs ligger sidst i ligaen, hul på mandagens træning.
Det var med Jimmy Albrechtsens afløser, den 40-årige Michael Hovmand, som ny sparringspartner for cheftræner Kenneth Sahlholdt.
- Vi synes selv, at vi med Michael har fundet en god løsning i den situation, som vi stod i, siger NFH-formand Henrik Hansen efter Jimmy Albrechtsens pludselige farvel i fredags.
- Det har været vigtigt for os, at vi hurtigt fik erstattet Jimmy. Vi har et par vigtige kampe foran os, fortsætter Henrik Hansen.
NFH møder lige efter nytår København og Silkeborg-Voel.
Læs mere i tirsdagens udgave af Folketidendes papiravis.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker