Ny NFH-assistent på plads

Den nye assistenttræner for NFHs ligakvinder Michael Hovmand (til venstre) sammen med cheftræner Kenneth Sahlholdt. Foto: Claus Hansen

Michael Hovmand ny assistenttræner i NFH.

Offentliggjort Sidst opdateret

Efter en søndag, hvor NFH’s tidligere assistenttræner, Jimmy Albrechtsen, tog NFH’s kvindehold, der midtvejs ligger sidst i ligaen, hul på mandagens træning.

Det var med Jimmy Albrechtsens afløser, den 40-årige Michael Hovmand, som ny sparringspartner for cheftræner Kenneth Sahlholdt.

- Vi synes selv, at vi med Michael har fundet en god løsning i den situation, som vi stod i, siger NFH-formand Henrik Hansen efter Jimmy Albrechtsens pludselige farvel i fredags.
- Det har været vigtigt for os, at vi hurtigt fik erstattet Jimmy. Vi har et par vigtige kampe foran os, fortsætter Henrik Hansen.

NFH møder lige efter nytår København og Silkeborg-Voel.

Læs mere i tirsdagens udgave af Folketidendes papiravis.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed