Presset øges nu yderligere på spilleragenten Mads Bach Lund.
Han er for kort tid siden blev anmeldt til Dansk Boldspil-Union for - imod reglerne - at repræsentere både klub og spiller, da Jonas Troest i juni skiftede til tyrkiske Konyaspor. Og nu er der en ny sag på vej.
Det skriver B.T., der er kommet i besiddelse af dokumenter, som angiveligt viser, at Mads Bach Lund også agerede i en dobbeltrolle, da Martin Christensen skiftede fra italienske Rimini til norske Haugesund.
I en mail fremgår det således, at han forsøger at få sit honorar fra klubben forhøjet, hvis han ordner salget. Men tidligere har han henvendt sig til klubben for at forhandle en højere løn på plads for spilleren, fordi han mener, at det er han værd.
Mads Bach Lund afviser dog over for avisen, at der er noget i sagen.
- Jeg mener ikke, at der er noget i den sag. Jeg føler mere, at det efterhånden med endnu en sag er udtryk for personlig hetz mod mig. Jeg har ingen kommentarer til min rolle i skiftet, siger han
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde