Ny virkelighed venter Bundesliga-legenden Lindberg i barndomsklubben

Hans Lindberg har været flittig straffekastskytte i løbet af sin karriere. 1498 af de 3115 Bundesliga-mål er kommet fra de syv meter. (Arkivfoto). Foto: Noah Wedel/Ritzau Scanpix

Efter 17 år i Bundesligaen sagde Hans Lindberg farvel og tak til Tyskland, og det var en følelsesladet omgang. Nu venter et togt mod toppen af dansk håndbold.

Offentliggjort Sidst opdateret

Han vidste godt, hvad der skulle ske, og han var fuldstændig afklaret med sin beslutning. Alligevel tog følelserne magten.

Da Hans Lindberg efter sin sidste kamp i Füchse Berlin i slutningen af maj blev placeret i midtercirklen og hyldet for sin tid i klubben og 17 år i tysk håndbold, blev han overrumplet af trykket i tårekanalerne.

Han blev præsenteret for sine meritter på en storskærm, omfavnet af sin familie og fik flyvetur af sine holdkammerater.

- Jeg var paf. Det var måske det sværeste øjeblik, for jeg skulle sige farvel til mennesker, jeg har gået op og ned ad i mere end otte år, og til fans og sponsorer, som jeg har fået et personligt forhold til.

- Den aften i den hal var der så mange mennesker, som betyder noget for mig. Så det var en mærkelig oplevelse, som jeg først fik fordøjet en uge senere, siger Hans Lindberg.

Det var et vidnesbyrd om, hvilken figur den nu 43-årige fløjspiller blev i Bundesligaen. Gennem 17 sæsoner slog han flere rekorder, og det kulminerede, da han blev alletiders mest scorende spiller i ligaen.

Det hele blev anerkendt den aften i den tyske hovedstad, som har været Lindbergs hjem, siden han i 2016 forlod HSV Hamburg efter en konkurs.

- Jeg er stolt af, at jeg har betydet så meget for de mennesker, at de havde lyst til at give mig sådan en afsked. Der var respekt om den karriere, jeg har haft i Tyskland.

Egentlig havde Hans Lindberg besluttet sig for, at karrieren i Bundesligaen skulle slutte i 2023, men sulten efter håndbold på topniveau var intakt, og derfor tog han en sæson mere, selv om han havde rundet 41 år.

Han vidste godt, at den høje alder ville blive et tema, da underskriften var sat, og derfor gav han sig selv et løfte.

- Det skulle ikke være sådan en sæson, hvor folk efterfølgende kunne sige: "Ah, så var det vist også ved at være slut." Jeg ville slutte på toppen, og mit mål i hver eneste kamp var at levere et niveau, så de andre vidste, at de kunne stole på mig. Det lykkedes, og det er jeg stolt af.

- Forhåbentlig har jeg vist, at man kan skubbe til, hvor længe man kan være med på højeste niveau. Man kan mere, end man tror, siger Lindberg, som sluttede sin sidste sæson som nummer syv på topscorerlisten.

Nu venter et på alle måder nyt liv. Familien er flyttet hjem til Danmark, og Hans Lindberg skal vænne sig til, at hans hjemmebane ikke længere kan rumme 9000 tilskuere, men 300 - på en god dag.

- Det bliver selvfølgelig en udfordring, når man er vant til at spille for 9000 på hjemmebane, og man så skal til at spille i Ølstykke Hallen, som ser ud, som da jeg tog derfra, siger Hans Lindberg med et grin.

I denne uge er han for første gang mødt op til træning i barndomsklubben Høj, hvor han fra den nye sæson kommer til at træde flere niveauer ned til den næstbedste danske række.

Kontrasterne er til at få øje på.

- Det er noget, jeg skal arbejde med mentalt. Men det er min barndomsklub, hvor det hele startede, og hvor jeg kender rigtig mange mennesker. Det er en drøm, der pludselig er opstået, at jeg kan være med til at tage min barndomsklub op på den store scene, siger Hans Lindberg.

Med sin kontrakt på tre år kan Hans Lindberg potentielt fortsætte som aktiv højrefløj, indtil han er 45 år. Og når han beslutter sig for at smide skoene på hylden, så er planen også klar.

- Jeg skal være en del af ledelsen i Høj efterfølgende, og jeg er allerede nu inde over mange ting, hvad angår udviklingen af klubben. Drømmen er, at de færreste kommer til at synes, at det er sjovt at møde Høj i fremtiden.

/ritzau/

En lang karriere

* Hans Lindberg fik seniordebut hos sin barndomsklub Høj Ølstykke, da han var 16 år. Senere rykkede han til Team Helsinge, hvor han debuterede i den danske liga. I 2005 rykkede han til Viborg HK, hvor han var i to sæsoner.

* I 2007 skiftede han til HSV Hamburg i den tyske Bundesliga. Her blev det til otte og et halvt år, indtil klubben gik konkurs i januar 2016. Derefter var han på kontrakt hos Füchse Berlin indtil afslutningen på den seneste sæson.

* Han har spillet 500 kampe i Bundesligaen og har scoret 3115 mål og er dermed den spiller, der har scoret flest mål i den tyske liga. Han tog rekorden i maj 2023.

* Han har spillet 308 landskampe og scoret 809 mål i rødt og hvidt. Han kan prale af blandt andet en OL-guldmedalje, to VM-guldmedaljer og to EM-guldmedaljer.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu