Nydeligt regnskab i Team Sydhavsøerne

Midt i en økonomisk svær tid for mange - herunder idrætsforeninger - kan Team Sydhavsøerne glæde sig over et ganske nydeligt regnskab.

Det lollandske håndboldflagskib kunne ganske vist ikke lægge penge til side i 2009-2010-sænen, der sluttede med udgangen af juni måned, men der var ej heller røde tal på bundlinjen.

Midtvejs i sæsonen satsede Team Sydhavsøerne ved at hente Kasper Jørgensen i GOG Svendborg. Det var en stor investering, men alligevel kom Team Sydhavsøerne ud af regnskabsåret med et rundt nul efter en omsætning på omkring fire millioner kroner.
- Det er et resultat, som vi er tilfredse med og som viser, at vi driver denne klub meget forsvarligt, siger direktør Anders Henriksen, som også er ovenud tilfreds med de sportslige resultater.

Team Sydhavsøernes største indtægtskilde er sponsorater med lokale virksomheder, men der skal arbejdes hårdere for at opnå de samme indtægter.
- Vores partnere, som vi kalder vore sponsorer, kan mærke den økonomiske afmatning. Derfor er det nødvendigt at tiltrække endnu flere virksomheder - også gerne fra eksempelvis Falster og Vestlolland, siger Anders Henriksen.

Foto: Foto©Jan Knudsen

Sydhavsøerne kan glæde sig over et regnskab i balance - trods indkøb af Kasper Jørgensen midtvejs i den forgangne sæson.

Offentliggjort Sidst opdateret