Som en anden Fugl Phønix rejste FC Midtjylland sig af asken, da det blev til sæsonens anden sejr med en 4-2-gevinst ude over AGF.
Det lignede ellers en fortsættelse af AGF's optur og FCM's nedtur, da Nando Rafael bragte AGF foran med 1-0 efter otte minutters spil, men via et vedholdende pres mod AGF-målet lykkedes det Allan Kuhns tropper at sætte sig i kampens førersæde inden pausen.
Det var de to nyerhvervelser Ken Ilsø og Poul Hübertz, der med en scoring hver bragte FCM i front. I det hele taget var Ken Ilsø kampens store oplevelse. Med et godt blik for sine nye medspillere var han en konstant trussel mod et AGF-forsvar, der er set bedre end i kampen mod midtjyderne.
I den anden ende blev FC Midtjylland-forsvaret, der i tidligere kampe har været på gyngende grund, ledt sikkert gennem kampen af rutinerede Martin Albrechtsen, der ligner den defensive styrmand, som FCM har sukket efter.
Med sejren rykker FC Midtjylland forbi HB Køge og op over nedrykningsstregen, mens AGF forbliver på femtepladsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker