Peter Nymann blev dagens mand i skysovs for Esbjerg, da han med to mål var toneangivende i 2-1 sejren over Brøndby IF.
Det var ikke 2-1 nederlaget til Esbjerg, der i sig selv bør give Brøndby-træner Kent Nielsen dybe panderynker. Det var måden, hvorpå Brøndby blev besejret, der bør give stof til eftertanke.
Esbjerg kørte som et andet eksprestog lynende hurtigt og nådesløst hen over Brøndby. Kent Nielsens store respekt for det esbjergensiske omstillingsspil havde ikke forplantet sig tydeligt nok til Brøndby-spillerne, der to gange i første halvleg måtte se bommen gå ned i form af Esbjerg-scoringer via hurtige omstillingsangreb.
I begge tilfælde var det Peter Nymann, der kunne høre sit navn blive råbt op af stadionspeakeren. Specielt den første scoring vil glæde EfB-manager Ove Pedersen, når han genser den i fjernsynet. Den opstod som et resultat af flot flydende kombinationsspil, som EfB-træneren netop har haft fokus på gennem sæsonforberedelserne.
Daniel Wass' reducering i slutminutterne bragte spænding tilbage i kampen. Den blev yderligere forstærket, da Esbjergs målmand Lars Winde måtte udgå kort før tid med en skade. Reservemålmand Lukas Hradecky måtte derfor ind og klare ærterne, og det lykkedes at holde føringen tiden ud.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet