Nyt projekt skal forløse potentialet i kvindefodbold
Brøndby er blandt Danmarks bedste kvindefodboldhold, og man håber på flere tilskuere og mere opmærksomhed de kommende år. Arkivfoto. Foto: /ritzau/Jens Dresling
/ritzau/Jens Dresling
Kvindefodbold i Danmark skal have yderligere vind i sejlene, mener DBU og Kvindedivisionsforeningen.
Til sommer skal det danske kvindelandshold i fodbold til EM i Holland, og det har skabt lidt mere interesse omkring kvindefodbold.
Men der er stadig et kæmpe uforløst potentiale på den nationale scene, mener Dansk Boldspil-Union (DBU) og Kvindedivisionsforeningen, som repræsenterer klubberne.
- Dansk kvindefodbold oplever lige nu medvind med gode resultater for kvindelandsholdet, der til sommer spiller med i EM-slutrunden i Holland, siger medlem af DBU's bestyrelse Mette Bach Kjær til unionens hjemmeside.
3F-ligaen, der er landets bedste række for kvinder, skal eksponeres mere, og det skal et nyt udviklingsprojekt i samarbejde med DBU og klubbernes repræsentant hjælpe med at få i gang.
- Potentialet er langt større end de resultater, vi har nået indtil nu, lyder det fra Kvindedivisionsforeningens formand, Jan Borre, ifølge dbu.dk.
- Derfor retter vi nu initiativerne mod selve Kvindeligaen, hvor Kvindedivisionsforeningen er tiltænkt en mere synlig rolle i fremtiden.
Projektet løber et år, og målet er et nyt totalkoncept for 3F-Ligaen til lancering fra 2018/2019-sæsonen, hvor der sker en stigning inden for både tilskuertal, sponsorater og TV-dækning.
Man vil indhente erfaring fra blandt andet Europas største kvindeligaer, medieverdenen, herreklubberne og potentielle kommercielle partnere.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde