OB faldt i søvn efter tidlig føring

OB cruisede mod tre sikre point i lørdagens kamp mod AGF, men blev så lidt for sikre på sig selv.

Efter Søren Bergs reducering faldt fynboerne fra hinanden, Søren Larsen fik udlignet, og OB måtte rejse fra Aarhus med et enkelt point. Til målscorer Hans Henrik Andreasens store fortrydelse

- Det var som om, vi troede det blev en walkover, efter at vi kom foran 2-0. Men så kom reduceringen, og så var vi der ikke. Vi løb ikke nok, og ind i mellem synes jeg også, vores organisation sejlede, siger Hans Henrik Andreasen.

OB-træner Henrik Clausen var også utilfreds med udbyttet, men så dog også positive elementer i sit holds spil.

- Der var en masse godt, men også noget skidt, og da vi førte 2-0, skulle vi selvfølgelig klemme ballerne sammen og holde fast. Det er jeg ikke tilfreds med. Men vi producerede mange chancer, og indtil de fik scoret havde de kun nogle halve muligheder.

- Efter målet blev det en helt anden kamp, de fik publikum med, og vi var måske nok også lidt trætte, sagde Henrik Clausen med henvisning til midtugens Champions League-kamp mod Panathinaikos.

OB-spillerne flyver til Athen mandag, og så skal skuffelsen over resultatet i Aarhus være ude af kroppen, slog OB-træneren fast. Og holdet skal gerne have lært lektien.

- Når vi fører 2-0 dernede, skal vi holde fast, siger Henrik Clausen med et smil.

I den kommende uges returkamp i Grækenland kan Henrik Clausen igen råde over Eric Djemba-Djemba, der lørdag startede inde for første gang i sæsonen, efter en meniskskade har holdt ham ude en stor del af foråret.

Djemba-Djemba blev skiftet ud efter en time, da OB førte 2-0. Og knæet voldte ingen problemer.

- Jeg er klar til at starte inde igen på tirsdag, slår camerouneren dog fast.

/ritzau/

OB så længe ud til at sikre sig tre point i Aarhus, men blev så lidt for sikre på sejr.

Offentliggjort Sidst opdateret