USA's præsident, Barack Obama, satte København på den anden ende, da han fredag ankom for at kæmpe for OL til Chicago i 2016. Alligevel røg Chicago ud i første runde af afstemningen. Obamas politiske rådgiver, David Axelrod, afviser dog, at Obama har spildt sin tid i Danmark.
- Det er selvfølgelig en skuffelse, at Chicago ikke vandt. Det ville have været stort at have de olympiske lege i Chicago. Præsidenten har gjort, hvad han kunne. Han rejser alle steder hen, hvor han kan gøre noget for sit land, og det var indsatsen værd, selvom det ikke lykkedes, siger David Axelrod til CNN.
Barack Obama forlod tidligere fredag Danmark med sin kone, Michelle Obama, efter de begge havde ført kampagne for at få OL til Chicago.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet