Odense og Esbjerg undgår hinanden i Final 4-lodtrækning
Odense Håndbold og Team Esbjerg har spillet mange vigtige og nervepirrende kampe mod hinanden i de seneste sæsoner. Begge danske giganter er kvalificeret til Final 4 i Champions League. Foto: Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix
Odense Håndbold møder Metz i Champions League-semifinalen, mens Team Esbjerg atter møder Györ.
Kvindernes Champions League-finale i håndbold kan blive en dansk duel i denne sæson.
Ved mandagens lodtrækning til Final 4 undgik finalestævnets to danske deltagere at blive parret i semifinalerne.
Odense Håndbold deltager i Final 4 for første gang, og i semifinalen skal fynboerne møde franske Metz.
For Team Esbjerg var det ungarske Györ, der er turneringens forsvarende vinder, som kom op fra bowlen ved lodtrækningen i Wien.
Esbjergenserne deltager i Final 4 for fjerde sæson i træk, men vestjyderne finder ikke megen optimisme ved at kigge bagud. Györ er nemlig en skrækmodstander for Esbjerg i Champions League.
I de foregående tre sæsoner har Esbjerg tabt i semifinalen, og i to ud af tre tilfælde var det til netop Györ. Ungarerne slog i det tredje tilfælde Esbjerg i bronzekampen.
Begge semifinaler i årets turnering spilles lørdag 31. maj i MVM Dome i Budapest. Finalen og bronzekampen spilles søndag 1. juni.
Den seneste danske vinder af turneringen er Viborg HK, som i 2010 tog sin anden titel i træk i turneringen og klubbens tredje i alt. Siden har et dansk hold end ikke deltaget i finalen.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker