Officielt: Silkeborg rykker ned
Så gik den ikke længere for Silkeborg, som hele sæsonen har kæmpet for at komme væk fra nedrykningsstregen i Superligaen.
Den mission er ikke lykkedes.
Det er en realitet efter torsdagens næstsidste spillerunde, hvor Silkeborg hjemme spillede 1-1 mod FC Midtjylland.
Selv en sejr havde ikke hjulpet Silkeborg, da Brøndby på samme tid vandt 4-0 hjemme over FC Nordsjælland.
Dermed kunne Silkeborg uanset resultatet mod FCM ikke have nået op på den vigtige 10.-plads i sidste spillerunde
Resultatet betyder også, at Silkeborg er sikker på at slutte på 12. og sidstepladsen inden mandagens sidste spillerunde. Her går turen til Odense og OB.
Silkeborg rykkede i 2007 senest ud af Superligaen. I 2009 rykkede klubben tilbage i landets bedste række, men nu står den igen på 1. division efter sommerferien.
Mads Albæk scorede et kvarter før tid på et frispark for FCM, men Silkeborg udlignede til sidst til 1-1.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned