Ajax-spilleren er som frygtet blevet ramt af en ny fiberskade. Det bekræftede onsdagens MR-skanning.
- Jeg har fået endnu en fiber i mit ben, så det betyder, at sæsonen er slut, og jeg ikke kan komme med til EM. Mit mål er nu at være med for fuld damp sammen med Ajax efter sommerferien, fortæller Nicolai Boilesen til eb.dk.
Han blev skadet under mandagens træning, og det er fjerde gang i denne sæson, at Boilesen bliver ramt af en fiberskade.
Boilesen blev første gang ramt af en fiberskade i september sidste år under en ligakamp mod PSV Eindhoven.
I oktober gik det igen galt, og endnu en nedtur kom ved comebacket mod Manchester United i Europa League i februar, hvor den tredje fiberskade ramte Boilesen.
Inden sine skader var Boilesen fast mand hos den hollandske mesterklub, som er på vej mod et titelforsvar. Desuden var han et godt bud på en fast venstre back til Morten Olsens landshold.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde