Ole Bjur: Stephan ønskede et udlandsskifte

Søndagens store overraskelse på Brøndby Stadion var, at klubbens bedste målmand, Stephan Andersen, ikke var med i truppen i søndagens 2-2-kamp mod Sønderjyske.

Brøndby har ellers meldt ud, at Stephan Andersen ikke skulle sælges. Men det har ændret sig, erkender sportsdirektør Ole Bjur.

- Nogle gange, så forandrer tingene sig lige pludselig, og der dukkede en klub op, som vi synes er interessant.

- Det er ikke nogen hemmelighed, at Stephan har haft et stort ønske om at komme ud og prøve kræfter med det store udland igen, siger Ole Bjur, der ikke ved, om Brøndby skal ud og finde en erstatning.

Stephan Andersen har tidligere været udlandsprof i engelske Charlton, og nu får han åbenbart snart chancen igen.

Brøndbys sportschef vil endnu ikke sige noget om, hvilken klub der er tale om. Ifølge Ekstra Bladets oplysninger er klubben Evian i den bedste franske række. Men det vil Ole Bjur ikke bekræfte.

- Jeg vil ikke kommentere på klubbens navn. Vi har selvfølgelig snakket med dem, og Stephan har snakket med dem, og vi er alle enige om, at det her skal vi have til at falde på plads, siger Ole Bjur og tilføjer:

- Det har jeg en forventning om vil ske i løbet af de kommende dage.

I søndagens 2-2 kamp mod Sønderjyske stod Michael Tørnes, og han gjorde en udmærket figur.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Stephan Andersen.

/ritzau/

Brøndbys Stephan Andersen, som var ude af truppen i 2-2-kampen mod Sønderjyske, har selv ønsket at komme væk.

Offentliggjort Sidst opdateret