Olesen åbner Ryder Cup med at sende bolden i vandet
Thorbjørn Olesen er fredag formiddag i gang ved Ryder Cup i Paris. Foto: Carl Recine/Reuters
Carl Recine/Reuters
Thorbjørn Olesen fik en skidt start i sin Ryder Cup-debut, da han sendte bolden i vandet på sit første slag.
Den danske golfspiller Thorbjørn Olesen fik ikke den bedste start på Ryder Cup.
Klokken 8.00 tog Europa og USA hul på golfdysten mellem de to kontinenter lidt uden for Paris.
Efter at Justin Rose og Jon Rahm havde foretaget de første slag i den indledende omgang fourballs for det europæiske hold, var det Thorbjørn Olesen og Rory McIlroys tur.
Olesen indledte turneringen med at sende sit første slag i vandet, hvilket naturligvis ikke var den bedste start.
Danskeren blev dog reddet af holdkammeraten Rory McIlroy, der klarede åbningshullet i fire slag - svarende til banens par.
Dermed matchede Olesen og McIlroy de to amerikanere Dustin Johnson og Rickie Fowler, der også blev noteret for fire slag som bedste score på åbningshullet.
I fourballs går parrene to og to, og kun den bedste score fra hvert hold tæller på hvert hul.
Thorbjørn Olesen var dog hurtig til at ryste den dårlige start af sig, og på hul tre lykkedes det danskeren at sænke en birdie. Matchen var lige efter de første fire huller.
Ryder Cup indledes fredag formiddag med fire fourballs, inden der fredag eftermiddag spilles fire foursomes.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde