Olesen klarer med nød og næppe cuttet i Made in Denmark
Thorbjørn Olesen gik fredagens runde i 69 slag. Han jagter en plads på Europas Ryder Cup-hold. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Thorbjørn Olesen var fire slag bedre fredag end torsdag. Bjerregaard og Tinning er bedst placerede danskere.
Golfspilleren Thorbjørn Olesen forbedrede sig på andendagen af European Tour-turneringen Made in Denmark.
Det danske Ryder Cup-håb gik fredagens runde i 69 slag og klarede dermed lige akkurat cuttet til weekendens afgørende runder som en af otte danskere.
De 69 slag svarer til tre slag under par. Men på grund af en skidt start på turneringen torsdag er Olesen blot to slag under par samlet.
Danskeren jagter en direkte plads på Europas Ryder Cup-hold, der skal møde USA i Frankrig i september.
En god præstation i Made in Denmark vil forbedre muligheden for at få pladsen. Fredag viste han lidt af det spil, der har gjort ham aktuel til Ryder Cup-holdet.
Han lagde ud med tre birdies og en bogey på de første otte huller.
Derefter fulgte en bogey, men han vendte med det samme billedet med en imponerende eagle, der fik hjemmepublikummet til at juble højlydt og scoren til at gå to slag ned.
Han sluttede af med en birdie og en bogey, før han gik de sidste tre huller i par.
Thorbjørn Olesens to konkurrenter til Europas Ryder Cup-hold, Eddie Pepperell og Matthew Fitzpatrick, gik også videre, men de ligger begge uden for top-30.
Med endnu en stærk præstation spillede Christiaan Bezuidenhout sig helt til tops på andendagen. Sydafrikaneren er samlet 13 slag under par før de sidste to runder.
Ryder Cup-vicekaptajn Lee Westwood er også med helt fremme på en delt andenplads. Westwood brugte 65 slag på fredagens 18 huller og er to slag efter Bezuidenhout.
Lucas Bjerregaard og Nicolai Tinning er bedst placerede danskere på en delt niendeplads.
De er syv slag under banens par. Fredagens runde bød på fire birdies og tre bogeys for Bjerregaard, mens Tinning blev noteret for to eagles, en birdie og en bogey.
Foruden Olesen, Bjerregaard og Tinning er Thomas Bjørn, Frederik Dreier, Niklas Nørgaard Møller, Joachim B. Hansen og Søren Kjeldsen videre til tredje runde.
Kjeldsen var flyvende fredag og gik seks slag under par.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker