Landstræner Morten Olsen planlagde at bruge den 10. maj til at sætte navn på de tre målmænd, der skal med til VM-slutrunden i Sydafrika. Men de planer er blevet spoleret af den albueskade, som Thomas Sørensen pådrog sig søndag.
- Vi vil ikke udtage de tre målmænd 10. maj. Det er logisk. Hvis vi sætter os fast på Thomas Sørensen, og han ikke kan spille, så har vi et problem. I stedet vil vi vente til 1. juni, når vi skal offentliggøre over for Fifa, hvilke spillere der skal med, siger Morten Olsen til spn.dk.
Det er stadig usikkert, hvor længe Thomas Sørensen skal holde pause. Morten Olsen er parat til at strække sig langt for at få Danmarks bedste målmand med til slutrunden.
- Vi vil gå meget langt for at få Thomas Sørensen med til VM, for han har været en fantastisk målmand i de 10 år, jeg har været landstræner, og det er han stadigvæk. Det er ikke en belønningstur, men det er fordi, at han er vores bedste målmand. Sådan er det, siger Morten Olsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker