Selv om det glippede med en kontrakt i engelske Portsmouth, så er det alligevel lykkedes for den fyrede FC Midtjylland-målmand at finde sig en ny klub inden forårssæsonen.
Onyszko fortæller til sporten.dk, at han har skrevet kontrakt med Odra W, der befinder sig i bunden af den bedste polske fodboldrække.
- Jeg vil ud og gribe nogle bolde igen. Jeg har skrevet en seks måneders kontrakt med klubben, og hvis jeg gør det rigtigt godt, så kan jeg måske skrive en permanent kontrakt eller skifte til en anden klub, siger han.
Polakken vender dermed hjem til Polen efter mange succesrige sæsoner i dansk fodbold, hvor han både har spillet for Viborg, OB og senest FC Midtjylland, inden han blev fyret i efteråret på grund af sin bog "Fucking Polak".
- Jeg håber, at jeg i Danmark vil blive husket for min succes på fodboldbanen og ikke småting, som jeg skrev i min bog, siger Onyszko
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet