Oprykker sat til vægs efter pausen
NFH-spillerne takker de medrejsende fans efter sejren i Bjerringbro. Foto: Thomas Lærke Jensen
Thomas Lærke Jensen
Bjerringbro fulgte flot med i første halvleg, men NFH satte trumf på i de sidste 30 minutter.
BJERRRINGBRO, FOLKETIDENDE: NFH kan gå ind VM og julepausen med god samvittighed, efter at det onsdag aften på udebane i Bjerringbro, lykkedes at tage en sejr med hjem.
Bjerringbro, der er i gang med deres første sæson i Håndboldligaen, bed godt fra sig i første halvleg, som i det store hele var en jævnbyrdig affære.
NFH-træner Jakob Larsen forsøgte sig med syv mod seksspil i hele første halvleg med begrænset succes. Værterne fulgte godt med indtil stillingen 9-9. Så bragte NFH sig foran med 14-11 og man troede, at der var kommet styr over sagerne.
Bjerringbro ville det dog anderledes, og på en god fight kom de foran med 17-15, inden NFH fik udlignet lige før pausen.
Den brede trup NFH råder over viste sit værd efter pausen, hvor Bjerringbro-spillerne skulle tære på de samme ressourcer, og det faldt ud til NFH's fordel.
Tyra Axnér og Moa Högdahl kom banen efter pausen sammen med Cecilie Greve i målet, og det gav straks et lille forspring på fire scoringer, som Bjerringbro i løbet af anden halvleg aldrig formåede at hente for alvor.
Med elleve minutter tilbage fik de reduceret til 26-29, men det var også det tætteste jyderne kom på NFH i anden halvleg.
Med tre NFH-scoringer i træk til 26-32 var opgøret afgjort og det sluttede med en NFH-sejr på 36-30.
NFH kan med sejren holde pause på en fjerdeplads i Håndboldligaen inden turneringen starter op igen efter nytår.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker