Holdet var i sidste sæson spået til nedrykning til den tredjebedste engelske række, men i stedet rykkede Blackpool op i Premier League. Lørdag tjekkede holdet ind i den bedste række med en imponerende 4-0-sejr over Wigan på udebane.
Allerede inden pausen førte holdet med hele 3-0 over Wigan, og den debuterende angriber Marlon Harewood blev den helt store helt, da han med en assist og to mål i høj grad var manden bag den opsigtvækkende sejr.
Knap så godt gik det for Thomas Sørensen, da landsholdets førstemålmand og hans holdkammerater indledte den nye sæson ved på udebane at tabe 1-2 til Wolverhampton.
Sørensens landsholdskollega Lars Jacobsen gjorde det for nylig klart, at han ikke har råd til endnu en Premier League-sæson uden spilletid. Men i lørdagens 1-0-sejr over Everton var den danske højre back slet ikke at finde i Blackburns trup.
Søndag kan Christian Poulsen få debut i Premier League, hvis manager Roy Hodgson vælger at inkludere ham i truppen til kampen mod Arsenal, der er uden Nicklas Bendtner i den næste måneds tid.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker