LF-serien, fodbold:
Horslunde - Maribo: 1-4 (0-1).
Mål: 0-1 (45. min.) Freddy Nielsen, 0-2 (55. min.) Aske Juul Andersen, 0-3 (64. min.) Kawa Salimi, 0-4 (68. min.) Freddy Nielsen, 1-4 (80. min.) Dan Klausen.
Advarsler: Jacob Rasmussen, Horslunde. Aske Juul Andersen, Maribo.
Dommer: Kurt Andersen, Nørreballe.
Tilskuere: 50 på Horslunde Stadion.
Maribo ligner mere og mere en deltager i forårets udgave af Kvalifikationsrækken. I weekenden øgede de grønne fra domkirkebyen igen afstanden til Nakskov. Nu er der syv points afstand med syv kampe tilbage. Det kan synes svært at opretholde pessimismen, men træner Claus Rossing gør et forsøg:
- Der er stadig lang vej, siger Rossing: - Du kan tro mig eller lade være, men det drejer sig ikke om gummiben eller ej. Vi har stadig nogle svære kampe forude mod Listrup, Nakskov og B.1921.
Maribo-træneren har en pointe i slutprogrammet. Det ser umiddelbart vanskeligere ud for hans mandskab end for Nakskov. Han har også en anden pointe:
- Vi har jo ikke spillet mere end en god kamp i efteråret. Det var mod B.1921. Vi spillede frygteligt mod VB Lolland, og vi spillede en frygtelig første halvleg i dag.
Læs mere i Folketidendes sportstillæg i dag.
Jørn Just Kristensen
jorn@folketidende.dk
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde