Optimismen lever i TTH trods nederlag i drama

TTH-træner Andreas Toudahl vidste først i det sidste minut af kampen mod KIF Kolding, at resultaterne andre steder havde sikret holdet i forhold til den direkte nedrykningsplads. Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

TTH-træner Andreas Toudahl var mere lettet end ærgerlig lørdag, da klubben undgik nedrykning trods nederlag.

Offentliggjort Sidst opdateret

Ganske vist tabte TTH Holstebro nedrykningsdramaet mod KIF Kolding, men da TMS Ringsted samtidig tabte til GOG, undgik både Kolding og TTH den direkte nedrykning.

Begge skal ud i nedrykningsspillet sammen med tre andre hold, hvor den dårligste efterfølgende kan redde livet med en playoffsejr mod et hold fra 1. division.

Derfor er det trods nederlaget lørdag stadig de tre point i de to foregående kampe og selvtillid, som fylder hos TTH-træner Andreas Toudahl.

- Jeg er behersket optimist i forhold til os. Vi står et helt andet sted mentalt, end vi gjorde, da jeg tiltrådte. Og vi har spillet os til, at vi nu har et point med over i nedrykningsspillet frem for at rykke ned, siger han, men erkender også, at det har holdt hårdt på det seneste.

- Jeg håber, at det på både holdet og i klubben har givet et boost, at vi nu skal spille for at opnå noget i stedet for at undgå noget. Vi har været tynget. Det kan man ikke undgå, når vi har tabt så meget, som vi har. Så ligger der nogle ting og lurer.

- Det gør de fortsat, men forhåbentlig har det givet os et boost, at vi inden i dag trods alt havde samlet tre point i de sidste kampe op til.

Toudahl stod faktisk i spidsen for lørdagens modstander KIF Kolding tidligere i sæsonen, men han blev fyret i december efter skuffende resultater.

Midt i marts hev TTH ham så ind for at styre klubben uden om nedrykning efter en mørk periode resultatmæssigt.

Det lykkedes med nød og næppe i første omgang, selv om holdet tabte 28-29 i Kolding. Var et par andre resultater endt anderledes, kunne TTH være røget ned i stedet for TMS Ringsted.

Selve kampen mod sin tidligere klub var Toudahl ellers udmærket tilfreds med.

- Den forløb egentlig, som vi kunne have ønsket os. I og med den var tæt, var det store pres på Kolding, siger TTH-træneren.

- Til sidst var det tilfældigheder, kynisme og marginaler i et stort virvar, der blev blandet. Og der scorede Kolding til sidst, men der vidste vi heldigvis godt, at vi var reddet.

/ritzau/