Optimistisk Riis: Contador bliver kun bedre
Tinkoff-Saxos manager Bjarne Riis bekræfter nu, at Alberto Contador kører efter sejren i Vuelta a Espana.
Alberto Contador angreb sine konkurrenter og var stærkt kørende på 9. etape af Vuelta a Espana søndag.
Derfor kan han og holdet ikke længere skjule, at Tinkoff-Saxos hold nu kører det spanske etapeløb med større ambitioner end blot at vinde etaper.
- Jo jo, lige nu ligger han jo fint til, og jeg har svært ved at se, at han går ned. Selvfølgelig kan man have en dårlig dag, men tværtimod tror jeg snarere, at han bliver bedre, siger Bjarne Riis til TV2.
Alberto Contador og Riis bemærkede undervejs på den afsluttende stigning, at Chris Froome så slidt ud. Derfor angreb spanieren og tog 23 sekunder fra en af sine største konkurrenter i den samlede stilling.
- Det var vigtigt med de sekunder. Helt sikkert. Vi har jo også set, at Froome på andre etaper har kørt efter få sekunder, så selvfølgelig er det vigtigt, fortsætter Tinkoff-Saxo-holdets manager.
Alberto Contador er lige nu på andenpladsen i Vuelta a Espana, tre sekunder efter den førende Nairo Quintana (Movistar).
Rytterne har hviledag mandag, mens de fortsætter løbet tirsdag med en enkeltstart over næsten 37 kilometer.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde