Østrigske EM-værter sendte Serbien ud

Østrig er højst overraskende videre til mellemrunden. EM-værterne vandt 37-31 over Serbien, som med nederlaget er ude af turneringen.

Serberne begyndte ellers kampen bedst og kom hurtigt foran med fire mål, men som i de foregående kampe blev Østrig ved med at kæmpe heroisk.

Østrig forsøgte sig med et målmandsskifte midtvejs i første halvleg, og det var en god idé, da næsten alle serbernes skud indtil da var gået ind. Den indskiftede østrigske keeper Thomas Bauer holdt ene mand Østrig inde i kampen, men hjemmeholdet måtte alligevel gå til pause bagud 15-18.

Men i anden halvleg var der klasseforskel på de to mandskaber, og besynderligt nok var det Østrig i den førende rolle. Gang på gang straffede hjemmeholdet serberne i en kogende Tips Arena i Linz.

Den serbiske venstreback Zarko Sesum og playmaker Nenad Vuckovic forsøgte forgæves med individualistiske enmandspræstationer at holde Serbien inde i kampen. Men et kollektivt stærkt østrigsk mandskab var ganske enkelt stærkere, hurtigere og mere energiske.

EM-værterne er fortjent videre til mellemrunden, hvor de dog kun tager et enkelt point med videre.

/ritzau/

Østrig vandt 37-31 over Serbien, og EM-værterne er dermed højst overraskende videre til mellemrunden. Serbien er ude af EM.

Offentliggjort Sidst opdateret