Otte russiske atleter var dopet ved OL i London
En ny test af dopingprøver fra OL i London viser, at otte russiske atleter var dopet ved legene i 2012.
Otte russiske atleters dopingprøver fra OL i London i 2012 er fundet positive, efter at prøverne er blevet testet igen.
Det oplyser den olympiske komité i Rusland (ROC) lørdag ifølge AFP.
- Den Internationale Olympiske Komité (IOC) har officielt informeret Ruslands olympiske komité om, at resultaterne af nye test af prøver, der er taget under OL i London, viser positive resultater for otte russiske atleter i tre discipliner, lyder det i en udtalelse fra ROC.
Det sker, efter at IOC fredag meddelte, at i alt 23 atleter fra OL i London var testet positive for doping, efter at 265 prøver var blevet testet igen med nutidens forbedrede metoder.
Rusland bekræftede tidligere i denne uge, at 14 af nationens atleter havde positive dopingprøver i forbindelse med OL i Beijing i 2008. Det skete også, efter at prøverne var testet igen.
I tilfældet med de otte russiske atleter er der foreløbig tale om A-prøver.
- I henhold til de internationale regler vil atleternes navne ikke blive offentliggjort, før der foreligger analyser af B-prøverne, lyder det i den russiske udtalelse.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde